Šventoji – viena jaukiausių kurortinių gyvenviečių Lietuvos pajūryje, nutolusi apie 12 km į šiaurę nuo Palangos, įkurta šalia Šventosios upės (kairiajame krante). Nedideliame miestelyje galima rasti tiek vietų pramogoms, tiek įdomių objektų, o pailsėti gana dideliuose Baltijos jūros paplūdimiuose.
Išties Šventoji – tai sena kuršių žvejų gyvenvietė. Archeologiniai tyrimai parodė, jog čia gyventa dar 3 tūkst. metų prieš mūsų erą, o uostas su prekyvietė veikė dar prieš 1000 metų. XVI a. Šventosios uostas buvo strategiškai svarbus ir konkuravo su Klaipėda, per miestelio uostą buvo vykdoma aktyvi prekyba. ATR laikais Šventosios uostas dar labiau išsiplėtė.
1701 m. vykstant Šiaurės karui Šventosios uostas buvo sugriautas – dėl konkurencijos Rygos pirklių nusamdyti švedų žvejai uostą užvertė akmenimis. Uostą bandyta atkurti keletą kartu, pavyzdžiui, 1923 m., pritaikant jį žvejams, bet smėlis vis užnešdavo įplaukimo vartus. Analogiška situacija susiklostė ir pastaraisiais metais – 2011 m. pabandžius atkurti uostą susidurta su ta pačia problema – jau po 10 dienų įplaukos kanalą vėjas užnešė smėliu. Tiesa, apie planus atkurti šį uostą ir toliau kalbama.
1970 m. Šventoji prijungta prie Palangos. Dabar tai – Palangos miesto dalis, veikianti kaip atskira gyvenvietė.